LANOLIN

Lanolin - přírodní ochrana kůže

Lanolin je přirozený produkt mazových kožních žláz ovcí. Vytváří vosku podobnou ochrannou vrstvu ovčí srsti před nepříznivými vlivy počasí a brání pronikání vody na kůži. Taktéž zlepšuje kvalitu lidské kůže a vlasů.

Při praní ovčí vlny, před dalším zpracováním, se lanolin získává z této vody centrifukací. V dnešní době se lanolin používá ve velkém množství ve farmacii i kosmetice. Toto široké spektrum použití je hlavně díky jeho výrazné schopnosti změkčovat kůži, což se využívá hlavně u produktů pečujících o kůži. Výzkumné práce dokázaly, že lanolin a jeho deriváty mají skutečně výjimečné kůži změkčující vlastnosti.

Lanolin redukuje suchost pokožky až o 40% během jedné hodiny. Jeho deriváty o 25-50 % ve srovnání např. s vazelínou. Tento účinek byl potvrzen měřením profilu povrchu kůže. Mezibuněčné lipidy hrají velkou roli v udržení hydratace povrchové vrstvy lidské pokožky. Lanolin má podobné složení jako tyto lipidy, proto jeho molekula lehce proniká do mezivrstev lipidové struktury. Lanolin tvoří také ochranný film na pokožce a vyhlazuje kožní nerovnosti. Taktéž zlepšuje kvalitu lidské kůže a vlasů.

Shrnutí:
 1. Lanolin se vstřebává přes Stratum corneum až po hranici Stratum granulosum.
 2. Většina lanolinu absorbovaná kůží se shromažďuje v mezibuněčných prostorech.
 3. Lanolin se spontánně váže s vodou a tvoří excelentní emulzi.
 4. Lanolin v mezibuněčných prostorech se váže s vodou a vytváří taktéž emulzi.
 5. Tato zásobárna vody v kůži zaručuje hydrataci a tím snížení suchosti kůže až o 40% do jedné hodiny po aplikaci.

Lanolin a alergie

Abychom vysvětlili nesprávné názory týkající se alergické reakce na lanolin, musíme se vrátit až do roku 1952. V tomto roce se prof. Sulzberger z Univerzitní kliniky v New Yorku zabýval výzkumem kožní přecitlivělosti na lanolin. Testům se podrobilo celkem 1 048 pacientů. Z tohoto počtu bylo 1 036 bez reakce a zbytek t.j. 12 pacientů (1,14 %) mělo prokázanou alergickou reakci na lanolin. Je ale nutno podotknout, že se nejednalo o zdravé jedince, nýbrž o pacienty prof. Sulzbergera, kteří již měli kožní problémy. Z těchto důvodů vzniklo nesprávné ohodnocení lanolinu jako potencionálního alergenu.

Na tomto základě vydala Evropská společnost v r. 1976 bez konzultace s dalšími odborníky – dermatology, nařízení označit přítomnost lanolinu v kosmetickém prostředku. Teprve v r. 1984 bylo toto ustanovení EU zrušeno. Přesto, že nařízení bylo v platnosti pouze několik let, došlo k názorovým rozdílům týkajících se označení lanolinu jako potencionálního alergenu. Výzkum E. Clarka ve spolupráci s kožními klinikami v Anglii a Severní Evropě prokázal, že počet alergií na lanolin v lidské populaci je v poměru 10:1 000 000. Tedy deset lidí z jednoho milionu populace mělo pozitivní test na lanolin. Ale ani toto číslo není konečné. Při redukci volného alkoholu ve vosku ovčí vlny z 10 % na 3 % klesá počet alergií na nulu.

PŘÍRODNÍ LANOLIN MERINO KRÉM

40

DIABETES MELLITUS A SUCHÁ POKOŽKA

Diabetes mellitus (cukrovka) je chronické onemocnění, které má celosvětově stoupající tendenci. Za posledních 27 let se počet diabetiků v ČR více než zdvojnásobil. Na Novém Zélandu je evidováno 167.000 lidí s diagnosou diabetes 2. typu. V USA se počet diabetiků pohybuje okolo 16 milionů osob.

Komplikace diabetu:
 • Poškození ledvin (nefropatie)
 • Poškození očí (retinopatie)
 • Nervové poruchy (neuropatie)
 • Syndrom diabetické nohy

U tohoto syndromu se jedná o závažné postižení dolních končetin zahrnující vznik neuropatického vředu a porušený oběh krve v tepnách. Vzniká gangréna končící často amputací končetiny.

Diabetes a suchá pokožka

Onemocnění cukrovkou provází také kožní změny, jako je suchá, popraskaná, snadno zranitelná, ale špatně se hojící pokožka. Na ošetření i prevenci kožních problémů u diabetiků doporučují lékaři z Nového Zélandu, Skandinávie a USA již několik let MERINO LANOLIN SKIN CREME.

Základem krému MERINO LANOLIN SKIN CREME je prvotřídní přírodní lanolin, jehož vysoká kvalita je zaručena ekologicky čistým prostředím Nového Zélandu. Má výrazné penetrační, hydratační a hojivé schopnosti. Rychle se vstřebává, nezanechává mastný povrch pokožky. Preventivně vyživuje a chrání kůži před škodlivými vlivy zevního prostředí. Přispívá ke zpomalení stárnutí pokožky. Neobsahuje žádné chemikálie ani barviva.

Další indikace použití
 • Atopický ekzém
 • Dekubity (proleženiny)
 • Opruzená kůže dětí
 • Prsní bradavky kojících žen
 • Prevence strií v těhotenství

Výrobcem jsou ASCAL LABORATORIES – Nový Zéland.